11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаЕгзотични Азијки ќе служат кафиња и коктели во Охрид

Егзотични Азијки ќе служат кафиња и коктели во Охрид

Охридската ривиера, која е една од најпосетените туристички дестинации во Македонија, се соочува со сериозен проблем: недостаток на квалификуван персонал во хотелско-угостителските објекти.

Поради оваа причина, многу угостители се приморани да бараат алтернативни решенија, а едно од нив е да вработуваат странски девојки, претежно од Филипините и од други земји од Јужна и Југоисточна Азија, кои се познати по својата атрактивност и егзотичност.
Денар разговараше со неколку сопственици на хотели и ресторани во Охрид. Сите тие потврдија дека имаат тешкотии да најдат локални работници преку летото, кои или не сакаат да работат за ниски плати, или се иселиле во други земји во потрага по подобри услови.
Затоа, тие сега помош бараат од агенциите за вработување, кои им нудат девојки од Филипините и од други азиски земји, кои се подготвени да работат за помалку пари и да се прилагодат на новата средина.

„Јас имам вработено три Филипинки и една Индонезијка, кои работат како келнерки и готвачки во мојот ресторан. Тие се многу вредни, убави и љубезни кон гостите. Не знаат многу македонски, но се снаоѓаат со англиски и со знаци. Гостите се задоволни од нивната услуга и им даваат бакшиш. Јас сум многу среќен што ги имам“, вели сопственик на ресторан на една од охридските плажи.

Слично мислење има и Ана, сопственичка на мотел на брегот на езерото. Таа вели дека има вработено две Филипинки и една Виетнамка, кои работат како собарки и рецепционерки.

„Тие се многу посветени на својата работа и се трудат да ги задоволат потребите на гостите. Јас сум многу задоволна од нив“, вели Ана.

Според последните податоци, во Охрид има околу 200 странски девојки, кои работат во различни хотели и ресторани.

Тие добиваат работна виза и дозвола за престој од страна на државните органи, кои ги поддржуваат нивните ангажмани како начин за подобрување на туристичката понуда и за спречување на затворање на многу објекти поради недостаток на кадар.

Б.З.М.
Денар.Мк

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...