11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаВелешанецот Трајче се бори да докаже дека е жив откако го прогласиле...

Велешанецот Трајче се бори да докаже дека е жив откако го прогласиле за мртов и го оставиле без пензија

Административна грешка која може да чини здравје. Велешанецот Трајче останал без пензија, отпремнината била исплатена на трето лице откако административно во подрачната единица на ПИОМ бил евидентиран како починат.

Чуството дека те прогласиле за мртов а ти си жив не е пријатно – сведочи Трајче за ТВ 24.

Се јавувам и велам немам пензија, се претставувам кој сум со име презиме. А од другата страна како може да си ти кога си починат. Им велам еве ви чек, еве лична карта. А од тамо повторно ми велат, вие дури и треба пари да вратите. Ме оставија цел месец без леб.

Од Фондот му кажале дека за него се исплатени и пари за погреб:
Ми вели вие сте земале 35.000 отпремнина за погреб, пари што воопшто не ги добив“

Се отвора и прашањето дали ваквите административни грешки се исклучок и дали некој воошто поднесува одговорност.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...