27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаНема потреба од скапи ресторани, и со паштета и патлиџани се поминува...

Нема потреба од скапи ресторани, и со паштета и патлиџани се поминува убав одмор во Грција.

Во фејсбук групата Грција инфо се појави објава на еден член кој предизвика вистинска дискусија. Србин фотографирал оброк на грчка плажа – парчиња леб, суво месо и домати заедно со две лименки газиран пијалок. Судејќи по реакциите, многумина беа воодушевени од оброкот кој го преферираат многу наши граѓани, а од друга страна имаше и такви кои сметаат дека воопшто не треба да одите на одмор доколку на море одите сами си носите храна. Под споменатата фотографија имаше коментари:

– Нема подобар појадок! Не знам зошто има толкава „омраза“ кон луѓето што летаат на тој начин. Сите одат таму на море (барем јас). Бидејќи во Србија има милион ресторани со сета храна што се продава и во Грција или на друго место, не гледам зошто некој би трошел пари на скапи ресторани покрај море само да каже дека јаделе „тука-таму“. Секој има право да избере да го помине одморот како што сака, а сепак подобро е да потрошиме пари за да посетиме нешто и да видиме што немаме овде отколку да одиме и да јадеме секој ден кој никогаш не видел гиро… – пишува во коментар, додека во друг пишува:

– Кому му е гајле кој што јаде на одмор.
Многумина се согласија дека тоа е најдобриот појадок досега.

– Ме фаќа паника ако нема паштета каде и да сум! Секој е среќен на свој начин. Но, да не се правиме луди, сите летувавме на овој начин како деца. Рајски туристи во секоја смисла на зборот.

– Каква глупост е ова, па што појадуваш во Србија е исто како во Грција. На крајот сите одиме на море, битно е кој има што да јаде и пие. Кој колку има, а кој што сака. Имаше премногу во последниве години со фотографирање на храна и натпреварување кој што јаде и пие на море. Уживајте со луѓе, правете го она што ве прави среќни и сакајте се, животот е прекраток за злоба и потсмев и преценување на вистинските човечки и животни вредности.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...