13.9 C
Ohrid
сабота, декември 2, 2023
ПочетнаСветНајмногубројната муслиманска земја гради нов главен град: Преместувањето ќе чини вртоглави 33...

Најмногубројната муслиманска земја гради нов главен град: Преместувањето ќе чини вртоглави 33 милијарди долари, а позната е и локацијата

Индонезискиот претседател Јоко Видодо денес ја откри локацијата на новиот главен град кој ќе го замени актуелниот Џакарта кој е пренатрупан и тоне под нивото на морето.

Новиот државен администрациски центар ќе биде изграден во шумското подрачје на границата помеѓу окрузите Кутаи Картанегара и Пенаџам Пасера во близина на градот Баликпапан, откри претседателот на Индонезија.

„Локацијата е стратешки избрана, се наоѓа во центарот на Индонезија“, изјави претседателот Видодо пред новинарите.

Според индонезиските власти, на тоа избрано подрачје се минимални ризиците од поплави, земјотреси, цунами и вулкански ерупции. Предог законот за изградба на нов главен град би требало да биде потврден веќе утре.

Индонезискиот претседател додаде дека Џакарта е пренатрупана како адмиистрациски и трговски центар на островот Јава. Владата планира селидбата во новиот главен град да започне во 2024-та година на крајот од вториот петгодишен претседателски мандат на Видодо.

Тамошните власти проценуваат дека преместувањето во новиот главен град на Индонезија ќе ја чини земјата околу 33 милијарди долари.

Индонезиските власти беа принудени на ваков чекор поради пренатрупаноста на Џакарта, но и поради земјиштето кое што тоне под нивото на морето. Студијата на Технолошкиот институт Бандунг покажува дека до 2050-та година под вода ќе биде дури 36% од Џакарта.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...