4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаЗдравје и убавинаЕве зошто килограмите „ви се фаќаат и од вода“ после 30-тата

Еве зошто килограмите „ви се фаќаат и од вода“ после 30-тата

Многу често кога жените зборуваат меѓу себе за килограмите, може да се слушне синтагмата „не јадам, ми се фаќа и од вода“.

Секако дека ова не е точно и секако дека за вишокот килограми придонесува и вашиот апетит. Но, не и само тоа.

Со текот на годините метаболизмот станува побавен, а после триесеттата година најчесто стануваме помрзеливи, седењето ни е главна активност, а движењето сведено на минимум.

Но, она што најчесто подразбираме под метаболизам всушност се три различни фази на согорување на калориите што ги внесувате во телото, а во зависност од она што го правиме. Кога јадеме согоруваме мал број калории, поточно одвај 10% од вкупно согорените калории во текот на денот и тоа е всушност првата фаза.

„Зелениот чај и лутите пиперки нема да ви помогнат да ги отстраните вишокот килограми. Некои намирници можеби ќе успеат да предизвикаат мало забрзување на вашиот метаболизам, но тоа нема да биде доволно за да влијае на вашата тежина“, се вели во воведот на медицинската енциклопедија АДАМ на Националниот институт за здравје.

Жените после 30-тата немаат толку време за себе и за активности што ќе предизвикаат побрзо согорување на масти. Стресот исто така знае да го забави метаболизмот.

Грешка што исто така ја прават жените после 30-тата е што се одлучуваат за популарни диети, кои се краткотрајни.

За да ги согориме побрзо, потребно е да се движиме. Но, тоа не подразбира само вежбање во сала, бидејќи тогаш повеќе работите на мускулите, кои пак влијаат само до 25 проценти од севкупниот метаболизам.

Многу подобро е секој ден минимум половина час да пешачите. Тоа е најдобриот тренинг за метаболизмот.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...