28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаОхридМакедонско-бугарската комисија утре во Охрид ќе решава чиј бил Гоце Делчев

Македонско-бугарската комисија утре во Охрид ќе решава чиј бил Гоце Делчев

Членовите на мешовитата бугарско-македонска комисија за историските прашања утре на состанок во Охрид.

Ќе се обидат да изнајдат решение за отворените прашања. Последните состаноци на оваа комисија завршија без успех, без договор за тоа чиј бил Гоце Делчев.

Премиерот Зоран Заев најави дека денес ќе оствари средба со нашите историчари членови на мешовитата експертска комисија за историски и образовни прашања, формирана согласно Договорот за добрососедство со Бугарија.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Повредата на бебето е настаната при земање крв за анализи“: Комисија ќе го истражува случајот на Детска клиника

Мемеди синоќа заедно со министерот за здравство Арбен Таравари го посетија семејството на тримесечното бебе. МАКЕДОНИЈА ВО ПОНЕДЕЛНИК „Повредата на бебето е настаната при земање крв за...

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...