14.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Охрид Македонско-бугарската комисија утре во Охрид ќе решава чиј бил Гоце Делчев

Македонско-бугарската комисија утре во Охрид ќе решава чиј бил Гоце Делчев

Translate (Eng):[gtranslate]

Членовите на мешовитата бугарско-македонска комисија за историските прашања утре на состанок во Охрид.

Ќе се обидат да изнајдат решение за отворените прашања. Последните состаноци на оваа комисија завршија без успех, без договор за тоа чиј бил Гоце Делчев.

Премиерот Зоран Заев најави дека денес ќе оствари средба со нашите историчари членови на мешовитата експертска комисија за историски и образовни прашања, формирана согласно Договорот за добрососедство со Бугарија.

РЕКЛАМА
- Реклами -