11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаЗабаваСекое суштество има право на живот: Вака настанаа „инвалидските колички“ за риби...

Секое суштество има право на живот: Вака настанаа „инвалидските колички“ за риби (ВИДЕО)

Еден сопственик на риба создаде инвалидска количка за неговата златна рипка за да го спаси нејзиниот живот.

Модниот дизајнер Хенри Ким од Јужна Кореја, специфичен е по тоа што измисли „инвалидска количка“ за златни рипки.

Додека повеќето луѓе рибите ги сметаат за досадни миленици и преферираат животни кои сакаат да се галат, постојат и онакви кои би направиле се за своите мали, водени миленичиња.

Хенри Ким е сопственик на повеќе од 20 златни риби кои ги чува во три одвоени аквариуми во својата куќа. Откако неколку од нив се разболеле, тој решил да најде начин да го спаси животот на останатите златни рипки со тоа што ќе измисли инвалидска количка.

Златните рипки се склони кон болест на мочниот меур, поради која не се во можност правилно да го регулираат протокот на воздух. Како последица на ова, рибите пливаат или странично или целосно превртени.

Болеста на мочниот меур може да настане од повеќе причини, на пример, прејадување или валкана вода во аквариумот.

„Обично гледам дека од оваа болест заболуваат риби кои во Кореја се увезуваат од Кина или Тајланд.“, рече Хенри.

За да им овозможи на болните риби да пливаат нормално, Хенри измисли мала справа која во водата ќе ги задржи во исправена положба.

По неколку часови на Интернет, барајќи идеја како да го реши проблемот поради кој умираат неговите риби, упорниот Хенри измислил лебдечки изум наречен „инвалидска количка“.

Рибите кои заболуваат од болест на мочниот меур просечно живеат уште само неколку месеци, но благодарение на овој изум тие имаат подолг живот.

Изумот стана вирален и многу луѓе го пофалија Хенри за неговата креативност и хуманост.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...