2.7 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаОхридКој го шиша Унеско: Дивоградбите во Охрид нема да се рушат туку...

Кој го шиша Унеско: Дивоградбите во Охрид нема да се рушат туку ќе се легализираат.

Дивоизградените објекти и платформи во Охридското Езеро , за кој веќе една година се води медиумска помпа, НЕМА ДА СЕ РУШАТ , туку напротив , истите ќе бидат ЛЕГАЛИЗИРАНИ, дознава ОхридСкај.

Владата на РСМ приготвила предлог нов Закон за легализација,кој ќе биде доставен во Собрание на РСМ , а кој Закон ќе треба да се применува од 2020 година . Со вакво законско решение , сите дивоизградени објекти и платформи во Охридкото Езеро, сопствениците ќе треба да платат надоместок по 100 евра за мкв , со што ќе постанат легални сопственици на делот од Охридското Езеро, ќе постанат сопственици на јавните површини кој ги узурпирале за да остваруваат профит на штетат на граѓаните на РСМ .

Токму поради новиот Закон з алегализација во најава , прекинато е остранувањето на дивите платформи и нелегални плажи во Охрид и Струга.За да се изигра постојниот Закон кој е на сила , Општина Охрид го прекина рушењето на дивоградбите и остранување на платформите кој навлегуваат во Охридското Езеро, наводно со некакво си банално обезбедување на Нотарски Акт, со кој узурпаторите си дале рок од 20 дена , дека сами ќе ги остранат дивоградбите. Но на тој Нотарски Акт , додале уште еден Нотарски Акт, поврзан правно со првиот , со кој ја известуваат Општина Охрид , дека по првиот Нотарски Акт ќе Постапат , од како ќе се исцрпат сите правни решенија по вториот Нотарски Акт , со кој Акт ја известуваат Општина Охрид ,дека поднеле постапка пред Управен Суд мза поништувеање на правосилно Решение за остранување на дивоградба!?

за повеќе кликнете тука:

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...