10.9 C
Ohrid
вторник, мај 18, 2021
Почетна Свет Претепани владиката Методија и верници во Црна Гора - ги турнале на...

Претепани владиката Методија и верници во Црна Гора – ги турнале на земја, па ги удирале со пендраци

Translate (Eng):[gtranslate]

Среде мост, за време на простестот против донесувањето на законот за слобода на вероисповед, брутално бил претепан Преосветениот Епископ диоклиски господин Методија.

Владиката и поедини верници биле турнати на земја и тепани со пендраци и нозе.

Како што се наведува на сајтот на митрополијата, повредени се двајца верници, кои се обидувале да го заштитат. На едниот му е скршен колкот, а на другиот клучната коска и веднаш биле хоспитализирани во болница.

РЕКЛАМА

Со овој чин најдобро се потврдува вистинотоста на зборовите на премиерот на Црна Гора Марковиќ кој во Собранието рекол дека полицијата не смее да примени сила против верниците, каков закон за слобода на вероисповед е усвоен и колку Црквата и верниците се слободни во современа Црна Гора.

Во црногорскиот парламент синоќа дошло до инцидент поради гласањето на амандманите на опозицијата на предложените Закони за слобода на вероисповед за која сметаат дека е усмерен против Српската православна црква.

 

- Реклами -