8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаСветПретепани владиката Методија и верници во Црна Гора - ги турнале на...

Претепани владиката Методија и верници во Црна Гора – ги турнале на земја, па ги удирале со пендраци

Среде мост, за време на простестот против донесувањето на законот за слобода на вероисповед, брутално бил претепан Преосветениот Епископ диоклиски господин Методија.

Владиката и поедини верници биле турнати на земја и тепани со пендраци и нозе.

Како што се наведува на сајтот на митрополијата, повредени се двајца верници, кои се обидувале да го заштитат. На едниот му е скршен колкот, а на другиот клучната коска и веднаш биле хоспитализирани во болница.

Со овој чин најдобро се потврдува вистинотоста на зборовите на премиерот на Црна Гора Марковиќ кој во Собранието рекол дека полицијата не смее да примени сила против верниците, каков закон за слобода на вероисповед е усвоен и колку Црквата и верниците се слободни во современа Црна Гора.

Во црногорскиот парламент синоќа дошло до инцидент поради гласањето на амандманите на опозицијата на предложените Закони за слобода на вероисповед за која сметаат дека е усмерен против Српската православна црква.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...