11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаОхридПосле осветувањето на водите во Охрид се случи чудо: После 4 години...

После осветувањето на водите во Охрид се случи чудо: После 4 години се појави Лилит, но не е веќе мало лебедче…

Ден после Водици, се случи чудо: се појави црната лебедица Лилит, здрава, права, порасната, објави на својот фејсбик профил пред малку д-р Зоран Тунтев, од Лајонс клубот „Лихнидос“ и редовен професор на Факултетот за туризам и угостителство во Охрид.

За оние кои не се во тек. приказната оди вака: Од 21 октомври 2016 година покрај белите Охридското Езеро беше дом и на црниот лебед Лилит. Лајонс клубот „Лихнидос“ во соработка со Зоолошката градина од Белград во 2016 година ја започна акцијата за враќање на црните лебеди во охридските сини езерски води. Обид црните лебеди да бидат украс на езерото имало и во почетокот од седумдесеттите од минатиот век, но факторот човек бил причината црните а и белите лебеди за миг да исчезнат.

Лилит беше пуштена да плови во езерото од пред кафетеријата „Аквриус “ а настанот тогаш предизвика голем медиумски интерес. По некое време требаше да и се придружи и лебедот Адам, но тој исчезна уште додека беше во карантин, а потоа од езерото исчезна и Лилит.

-Лајонс клубот „Лихнидос“ има свој почесен член од Белград, тоа е Србољуб Алексиќ – директор на Зоолошката градина „Бео Зоо Врт“ Лани, на моја иницијатива, го замолив Србољуб да издејствува донација од зоолошката на два бели пауни. Тоа го стори и нив ги подаривме на манастирот Св. Наум, изјави во октомври 2016 , д-р Тунтев.

публицитет.мк

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...