10 C
Ohrid
четврток, април 22, 2021
Почетна Македонија Охрид Пријава за охриѓанец поради недолични коментари на „Фејсбук“

Пријава за охриѓанец поради недолични коментари на „Фејсбук“

Translate (Eng):[gtranslate]

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д. Р. (46) од охридското село Подмоље поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем.

На 26.11.2019 на социјалната мрежа „Фејсбук“ напишал недолични коментари, ширел расистички и ксенофобичен пишан материјал, со што поттикнувал омраза, дискриминација или насилство, предизвикувајќи чувство на страв и несигурност.

РЕКЛАМА
- Реклами -