10.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Македонија Министерството за здравство информира дека вториот, повторен тест на лицето од Кочани,...

Министерството за здравство информира дека вториот, повторен тест на лицето од Кочани, чиј брис пристигна преку Центарот за јавно здравје – Штип е негативен на коронавирусот

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерството за здравство информира дека вториот, повторен тест на лицето од Кочани, чиј брис пристигна преку Центарот за јавно здравје – Штип е негативен на коронавирусот.

И првиот тест на пациентот од Кочани беше негативен, но заради типичните симптоми на вирусот, истиот се повтори.

Сите седум лица тестирани денеска се негативни на вирусот и нема нови пациенти позитивни на коронавирус во земјата.

РЕКЛАМА

Министерството за здравство информира и дека професорот доктор од Инфективната клиника кој е назначен за координатор на службата за инфективни болести во Дебар е пристигнат во Дебар и веќе е започната анализа на состојбата и координација на активностите околу новите тестирања и новиот план за работа на докторите- епидемиологот и двајцата инфектолози коишто се веќе таму.

извор: Makfax