30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Здравје и убавина Германски лекар открил: Ова се два нови симптоми на коронавирусот

Германски лекар открил: Ова се два нови симптоми на коронавирусот

Translate (Eng):[gtranslate]

Германскиот виролог Хендрик Штрек препознал нови симптоми на инфекцијата со новиот коронавирус. Директорот на Институтот за вирологија и истражување на ХИВ при Медицинскиот факултет на Универзитетот во Бон, ги прегледал жителите од округот Хајнсберг во покраината Северна Рајна-Вестфалија, каде има многу заразени. Притоа открил дека речиси третина од нив се жалеле на загуба на чувствата мирис и вкус, во текот на неколку дена.

“Една мајка дури и не можела да го почувствува мирисот на полната пелена на своето бебе. Други не можеле да го почувствуваат мирисот на шампонот, а храната им немала вкус”, рекол за “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, а неговите заклучоци ги пренел и “Velt”.

“Бевме во округот Хајнсберг, каде има многу заразени, одевме од куќа до куќа и ги прашувавме луѓето за симптомите. Ги анализиравме симптомите и притоа откривме некои нови, земавме примероци од воздух, брисеви од кваки, мобилни телефони и далечински управувачи, дури и собравме примероци од ВЦ школки”, вели експертот.

РЕКЛАМА

Вирологот не можел точно да каже во кој момент се јавуваат тие симптоми, но, како што рекол, “мислиме дека настапуваат дури кога инфекцијата веќе поминува”.

На прашањето дали вирусот се пренесува преку столчиња, Штрек вели дека таа можност не е исклучена, но дека нема докази дека е така.

“Најдовме генетски материјал од вирусот на ВЦ школки, што, меѓутоа, не значи дека е инфективен” рекол експертот.

Опишувајќи го типичниот пациент заболен од COVID-19, бонскиот експерт вели:

“Типичен заболен покажува само благи симптоми, што покажува и кинеското истражување од Шенжен, според кое 91 процент од заболените имаат само слаби до умерени симтпоми: сува кашлица, која го надразнува грлото, евентуално висока температура. Ние во нашето истражување ги откривме симптомите на губење на чувството за мирис и вкус. Во 30 проценти од случаите заболените имале дијареа, што е повисок процент од тоа што досега се претпоставувало”.

- Реклами -