10 C
Ohrid
четврток, април 22, 2021
Почетна Свет Земјотрес со јачина од 5,3 степени го погоди Загреб, оштетени се згради...

Земјотрес со јачина од 5,3 степени го погоди Загреб, оштетени се згради и иконската катедрала

Translate (Eng):[gtranslate]

Силни земјотреси го погодија главниот град на Хрватска, Загреб, оштетувајќи згради во центарот на градот, вклучувајќи ја и главната историска катедрала во градот. Официјални лица ги повикаа луѓето да излезат од домовите, но да продолжат со социјалното дистанцирање поради пандемијата со ковид-19.

 

Загреб прво е погоден со земјотрес со јачина од 5,3 степени, а 40 минути подоцна со потрес од 5,1 степени, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Епицентарот на двата земјотреси е лоциран на 8 км и 7 км од градот.

РЕКЛАМА

 

Локалните медиуми објавија дека жителите ги слушнале сирените, а во центарот на Загреб биле оштетени зградите, вклучувајќи ја и иконската катедрала во Загреб чиј врв на едната кула се срушил.

- Реклами -