Земјотрес со јачина од 5,3 степени го погоди Загреб, оштетени се згради и иконската катедрала

Силни земјотреси го погодија главниот град на Хрватска, Загреб, оштетувајќи згради во центарот на градот, вклучувајќи ја и главната историска катедрала во градот. Официјални лица ги повикаа луѓето да излезат од домовите, но да продолжат со социјалното дистанцирање поради пандемијата со ковид-19.

 

Загреб прво е погоден со земјотрес со јачина од 5,3 степени, а 40 минути подоцна со потрес од 5,1 степени, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Епицентарот на двата земјотреси е лоциран на 8 км и 7 км од градот.

 

Локалните медиуми објавија дека жителите ги слушнале сирените, а во центарот на Загреб биле оштетени зградите, вклучувајќи ја и иконската катедрала во Загреб чиј врв на едната кула се срушил.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here