21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаОхридНа ден Велигден, во 1810 година, градот Охрид вака се борел против...

На ден Велигден, во 1810 година, градот Охрид вака се борел против Чумата.

Запис за чумата во Охрид во 1810 година и за карантинот воведен од бегот:

„Во феруари 1810 година, кога фати во Охрид чумата, прво натежна во куќата Руменческа и сетне се разнесе по сите куќи.

На 25 март се затворија сите варошки порти. Тогаш коџобашијата напрафи тефтер за сите варошки куќи. Господарката тогаш беше во Јанино и бидејќи чумата од ден на ден се повеќе се ширеше, кога господарката си дојде во Охрид, замина за Свети Наум за да види што да стори. Таму седеше осум дни. Одбраните луѓе тогаш напишаа писмо писмо и го пуштија Васил од с… да каже на бегот дека чумата уште коси.

Господарката на самиот ден Велигден дојде во Охрид и побара од варошаните да се веселат. И навистина, Ромеите (христијаните, н.з.) се развеселија. На Долна порта имаше една мала дупка под самата порта, па низ нејзе, сите тие што беа од надвор, земаа се што им требаше од внатре. Во саботата на Велигден (Велика сабота, н.з.) дојде бегот од Јанина и издаде остри повелби и распоредувања, и тоа не само за Ромеите, туку и на Турците: никој да не излегува нљдвор од градот без бегова дозвола.

Тогаш Турците не можеа да одат по селата, ниту по своите чифлизи. Граѓаните не можеа да си купат дрва, а пак селаните печеа леб без сол, зашто бегот постави чувари – да не се мешаат едни со други. Келепурџиите тогаш лошо поминаа, а пак, какви маки се истргаа вантре во градот, не може да се опише.“

Денешен Весник

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...