7.3 C
Ohrid
сабота, април 10, 2021
Почетна Македонија Големи пропусти се случувале за време на тестирањето во Куманово.

Големи пропусти се случувале за време на тестирањето во Куманово.

Translate (Eng):[gtranslate]

Серија пропусти во масовното скрининг тестирање за членови на кумановскиот кризен штаб, стои во наодот на Државниот санитарно-здравствен инспекторат кој денеска го презентираше директорката на инспекторатот Бухова. Таа вели дека првото тестирање на 12-ти април било изведено во зградата на општината како скрининг без дозвола од министерот за здравство како што стои во законот. Вината лежи во епидемиолошката служба во Куманово, твдри Бухова.

Нова бура со кумановскиот градоначалник предизвика неговото јавно обраќање дека сам во Скопје бил со амбулатно возило и се тестирал, а тестовите се покажале негативни. Бухова тврди дека и во надозр на таа кумановска операција се најдени многу пропусти, лошо заведено патување на итната помош, излегување од изолација без дозвола од матичен лекар кому пациентите не му се пожалиле дека се влошува состојбата, итен упат за инфективна клиника во Скопје, а градоначалникот Максим Димитриевски и регионалниот шеф на ЦУК Горан Стојановски воопшто не отишле таму туку биле во три лаборатории во Скопје да се тестираат. За двајцата пациенти бидејќи излегле без дозвола законот за заштита на населението од заразни болести предвидува казна од 300 до 600-тини евра.

Од инспекторатот за разлика од градоначалникот на Куманово тврдат дека неговите нови резултати од приватните тестирања покажуваат антитела.

РЕКЛАМА

Никој од надлежните, ниту инспекторатот ниту министерот Филипче кој е во самоизолација не одговорија зошто владиниот тим отиде во Куманово без да знае дека се чекаат резултати од тестирање на кризниот штаб и дали има прекршување на безбедносните протоколи за заштита на премиерот на државата.

Миомир Серафиновиќ Телма.

- Реклами -