23.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Охрид Општата болница во Охрид денеска доби значајна донација од кревети за дневната...

Општата болница во Охрид денеска доби значајна донација од кревети за дневната болница !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Општата болница во Охрид денеска доби значајна донација од фирмите Мастербет-Скопје и Астра клуб, чие седиште е во Австрија.

Донацијата се состои од 10 нови кревети за интензивно лекување и поголема количина средства за дезинфекција.

РЕКЛАМА

Креветите се хидраулични со промена на положбата на телото на потребите на пациентот и се наменети за интерното одделение  кое е најфреквентно одделение во Општа Болница Охрид и регионален центар за општа интернистичка патологија со посебни соби за изолација за сомнителни недоказани пациенти од различна патологија кои се поврзани со Ковид 19. – изјави за OhridNews Др. Горан Балевски, директор на болницата.

Ведноста на двете донации е околу 40.000 евра.

Извор:ohridnews

- Реклами -