25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Носталгија: Го помните авионот кај Неготино како ресторан??

Носталгија: Го помните авионот кај Неготино како ресторан??

Translate (Eng):[gtranslate]

Доколку денес им раскажуваме на помладите генерации за тоа „како било во минатото“ сите очекуваат „досадни приказни“ за Југославија, но колку и да е „тешко“ да се поверува во тоа време во Македонија имало работи со кои ретко кој би можел да се пофали во светот.Фотографија на Христијан Аџиоски.

Еден помеѓу ТРИ вакви авион-ресторани во светот во тоа време❗️

🔴 Според кажувањата, авионот бил паднат и иако во лоша состојба, со огромна желба и мотивација бил пренаменет во ресторан❗️

РЕКЛАМА

🔴 Во овој ресторан се одржувал и еден избор за Мис Југославија, а истовремено служел и како дискотека❗️

🔴 Авион-ресторанот бил поставен покрај автопатот и привлекувал голем број на туристи❗️

🔴 Кај постарите неготинци оваа атракција буди убави спомени бидејќи зборува за едно поинакво време – нивната младост❗️

🔴 Денес оваа авагардна градска знаменитост повеќе ја нема, според некои поради лошата состојба на авионот❗️

🔴 Фотографијата е од 1969 година❗️

- Реклами -