13.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија (Видео) Згрми  македонската химна - 113 Години од епската битка кај местото...

(Видео) Згрми  македонската химна – 113 Години од епската битка кај местото  Ножот

Translate (Eng):[gtranslate]

Македонското здружение Патриот денес достојно ја одбележа најепохалната битка после илинденското востание -Битката кај Ножѓот која се одигрла во 1907 година.

Ечеше македонската химна пропратена со македонски знамиња им се оддаде почит на јунаците кои херојски го положија својот живот за слободата на Македонија.

РЕКЛАМА

 

Една од најнерамноправните и најкрвавите битки во историјата на Македонија по Илинденското востание се одиграла на денешен ден пред 112 години во Прилепско.

На 14 јули 1907 година кај селото Ракле, на планинскиот врв Ножот, група од 45 костурски востаници, одбивајќи ја наредбата за повлекување и под мошне тешки услови, прифатиле борба со многубројната турска војска, командувана од мајорот Енвер беј.

 

- Реклами -