27.9 C
Ohrid
петок, јуни 25, 2021
Почетна Македонија Стојанов: Никој не спомна полициски час сами си вадите муабети, ќе има...

Стојанов: Никој не спомна полициски час сами си вадите муабети, ќе има нови мерки за неносење маска и семејни прослави…

Translate (Eng):[gtranslate]

Јас не сум присуствувал на состанок на кој било побарано воведување полициски час во земјава, вели за Плусинфо, Александар Стојанов од Комисијата за заразни болести, откако некои медиуми објавија дека Комисијата наводно предложила до Владата воведување полициски час од 22 часот.

– За утре е најавено да се состанеме и да одлучуваме за евентуални нови вонредни мерки, но досега за такво нешто воопошто не сме зборувале. Ако некој зборувал за воведување полициски час надвор од Комисијата, тоа е веќе друга работа. Но, ние во Комисијата за заразни болести воопшто не сме спомнале такво нешто – изјави Стојанов.

На прашањето дали е потребна таа мерка со оглед на тоа што бројките на заразени со ковид-19 од ден на ден растат, Стојанов смета дека полицискиот час не ни врши работа.

РЕКЛАМА

– И кога имавме полициски час, голем број луѓе не го почитуваа. Полицискиот сме ние ако ги почитуваме мерките. Ако не ги почитуваме, џабе е сè – објаснува Стојанов.

- Реклами -