12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаСтојанов: Никој не спомна полициски час сами си вадите муабети, ќе има...

Стојанов: Никој не спомна полициски час сами си вадите муабети, ќе има нови мерки за неносење маска и семејни прослави…

Јас не сум присуствувал на состанок на кој било побарано воведување полициски час во земјава, вели за Плусинфо, Александар Стојанов од Комисијата за заразни болести, откако некои медиуми објавија дека Комисијата наводно предложила до Владата воведување полициски час од 22 часот.

– За утре е најавено да се состанеме и да одлучуваме за евентуални нови вонредни мерки, но досега за такво нешто воопошто не сме зборувале. Ако некој зборувал за воведување полициски час надвор од Комисијата, тоа е веќе друга работа. Но, ние во Комисијата за заразни болести воопшто не сме спомнале такво нешто – изјави Стојанов.

На прашањето дали е потребна таа мерка со оглед на тоа што бројките на заразени со ковид-19 од ден на ден растат, Стојанов смета дека полицискиот час не ни врши работа.

– И кога имавме полициски час, голем број луѓе не го почитуваа. Полицискиот сме ние ако ги почитуваме мерките. Ако не ги почитуваме, џабе е сè – објаснува Стојанов.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...