16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаСветАлбанија воведува задолжително носење маски на отворено, следат и казни

Албанија воведува задолжително носење маски на отворено, следат и казни

Од утре во Албанија носењето заштитна маска станува задолжително и на отворен простор, а за непочитување на мерката предвидени се парични казни.

Предлогот го даде Комитетот за справување со пандемијата со ковид-19, а врз основа на одлуката на Владата, во која се наведени препораки како,каде и кој се треба да носи заштитна маска, како и казните предвидени за оние кои нема да ја почитуваат оваа мерка.

– Заштитна маска или марама задолжително треба да носат сите и насекаде освен децата до 11-годишна возраст. Од оваа мерка се изземаат единствено оние на кои носењето маска им штети врз здравјето, но за тоа треба да поседуваат медицински документ, лица кои сами се движат со велосипед или мопед, за време на спортски тренизи, во возило само доколку оние што се во него се од исто семејство, пливање во базен, езеро или море, во домовите кога се само деновите на домаќнството – рече Албана Фиќо, директорка на Институтот за јавно здравје.

Додаде, тоа значи дека маската станува „задолжителен придружник“ насекаде и апелраше тоа да се почитува за да се спречи ширењето на опасниот вирус.

Објаснувајќи ја ова мерка таа рече дека за непочитување предвидена е парчна казна од 25 евра, додека за секој повторен прекршок казната ќе изнесува 40 евра.

Од крајот на минатиот и овој месец бројката на новозаразени во едно деноноќие постојано е во пораст. Така, вчера беа дијагностицирани 182 лица позитивни на ковид-19 што е највисока бројка на новозаразени во едно деноноќие досега.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...