26.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Насер Ешрефи осуден на 13 години затвор за убиството на матурантот Ангел...

Насер Ешрефи осуден на 13 години затвор за убиството на матурантот Ангел Петковски

Translate (Eng):[gtranslate]

Насер Ештрефи денеска по втор пат беше осуден за убиството на Ангел Петковски во мај 2014 година во Ѓорче Петров.
Инцидентот започна кога Ешрефи украл велосипед од дворот на семејството Петковски.

Судот пресуди 13 години затвор за Ешрефи, а во пресудата ќе се пресмета и времето поминато на издржување на претходната затворска казна и притворот. Судот одлучи да го прифати барањето на обвинителството, Ешрефи да биде во притвор до правосилноста на пресудата.

Судијата Дијана Груевска Илиевска рече дека Ешрефи со умисла го лишил од живот Ангел Петковски. Со нож два пати го пробол Ангел, по што неговиот татко Сашо зел стап и го удрил Ешреф неколку пати по глава. Обвинетиот избегал, а Ангел починал.

РЕКЛАМА

Судијката пред да ја објави пресудата рече дека советот имал особено тешка задача бидејќи станува збор за двајца млади, и жртвата и обвинетиот.

На судењето присиствуваа и родителите на Петковски.

Претходно, обвинетиот Ештрефи, со одлуката на Основниот кривичен суд Скопје беше осуден на 14 години затворска казна, што беше потврдена од скопската Апелација. Одлуките ги укина Врховниот суд и судењето против обвинетитот Ештрефи беше вратено на повторно одлучување.
24info

- Реклами -