11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаНасер Ешрефи осуден на 13 години затвор за убиството на матурантот Ангел...

Насер Ешрефи осуден на 13 години затвор за убиството на матурантот Ангел Петковски

Насер Ештрефи денеска по втор пат беше осуден за убиството на Ангел Петковски во мај 2014 година во Ѓорче Петров.
Инцидентот започна кога Ешрефи украл велосипед од дворот на семејството Петковски.

Судот пресуди 13 години затвор за Ешрефи, а во пресудата ќе се пресмета и времето поминато на издржување на претходната затворска казна и притворот. Судот одлучи да го прифати барањето на обвинителството, Ешрефи да биде во притвор до правосилноста на пресудата.

Судијата Дијана Груевска Илиевска рече дека Ешрефи со умисла го лишил од живот Ангел Петковски. Со нож два пати го пробол Ангел, по што неговиот татко Сашо зел стап и го удрил Ешреф неколку пати по глава. Обвинетиот избегал, а Ангел починал.

Судијката пред да ја објави пресудата рече дека советот имал особено тешка задача бидејќи станува збор за двајца млади, и жртвата и обвинетиот.

На судењето присиствуваа и родителите на Петковски.

Претходно, обвинетиот Ештрефи, со одлуката на Основниот кривичен суд Скопје беше осуден на 14 години затворска казна, што беше потврдена од скопската Апелација. Одлуките ги укина Врховниот суд и судењето против обвинетитот Ештрефи беше вратено на повторно одлучување.
24info

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...