19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче од Ѓорче: Нема иднина со луѓето што лекарите ги нарекуваат убијци

Филипче од Ѓорче: Нема иднина со луѓето што лекарите ги нарекуваат убијци

Потпретседателот на СДСМ, Венко Филипче, најави дека Клиничкиот центар кој ќе се изгради во Општина Ѓорче Петров ќе биде единствен на целиот Западен Балкан
Ги препознавме вистинските потреби на граѓаните и 50-тина милиони евра обезбедивме за раздолжување на општините и 150 милиони евра за патишта и канализациони и водоводни мрежи, за олеснување на животот на граѓаните, рече потретседателот на СДСМ, Венко Филипче на вечерашната партиска трибина во Општина Ѓорче Петров.

Филипче додаде дека актуелниот градоначалник Александар Наумовски се изборил да ја промовира месноста Велеполе и таа е најдоброто место за да биде лоциран новиот Клинички центар.

Тука до израз дојде визионерството на Наумовски, кој покрај Клиничкиот центар, во околината има намера да изгради нови спортски терени и нов студентски дом“,

рече Филипче.
Според него, новиот Клинички центар ќе има над 1 000 кревети и ќе биде изграден на над 100 илјади метри квадратни.

„Ќе ги надминеме блокадите на ВМРО-ДПМНЕ. Зарем ќе ги делиме пациентите? Таму можеби ќе се лекуваат нашите мајки, баби, а не дај Боже и ние. Таму ќе се нуди најсовремена медицинска услуга и овој центар ќе биде еден и единствен на целиот Западен Балкан. Нема иднина со луѓето што ја прават блокадата, нема иднина со антиваксерите, нема иднина со луѓето што нас не нарекуваат убијци“,

рече Филипче.
360 степени

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...