21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаОхридБилјана Богданова-Смилевска, кандидат за член на Советот на Општина Охрид на листата...

Билјана Богданова-Смилевска, кандидат за член на Советот на Општина Охрид на листата од ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „Обнова на Македонија“.

Билјана Богданова-Смилевска, кандидат за член на Советот на Општина Охрид на листата од ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „Обнова на Македонија“.

Родена на 7.2.1986 година во Штип, Република Македонија, по националност Македонка, живее во населбата Видобишта.

Основно и средно образование завршени во Штип. Високо образование завршено на Факултет за безбедност-Скопје на Универзитетот ,,Свети Климент Охридски“ – Битола, безбедносна насока, со стекната диплома Дипломиран криминалист.
Завршени постдипломски студии на Факултет за детективи и безбедност, Прв Приватен Универзитет ФОН-Скопје, насока безбеносни науки со стекната диплома Магистер на безбедносни науки.

Завршени докторски студии на Факултет за безбедност-Скопје, при Универзитетот ,,Свети Климент Охридски“ – Битола со стекната титула Доктор на науки од областа на безбедноста.

Работно искуство стекнува во различни области како застапник во осигурување во Евроинс Осигурување АД Скопје; Асистент на пратеници во Канцеларија за комуникација со граѓани во Охрид, при Институтот за парламентарна демократија во рамки на Собранието на Република Македонија и во текот на работниот ангажман посетила бројни обуки, работилници и тркалезни маси од областа на парламентарната демократија, основи на комуникација со граѓани, социјалните медиуми и електронски алатки во поддршка на комуникација со граѓани, зајакнување на учеството на граѓанските организации во законодавниот процес, подобрување на работата на пратеничките групи итн.; Помлад соработник за заштита, пожари и осигурување во ЈП ,,Градски Пазар”, Охрид при што учествувала на обуки и работилници за безбедност и здравје при работа и се стекнала со познавања и од областа на противпожарната заштита; Административен работник во приватна агенција Мебо 2012 – Охрид.

Основач, актуелен претседател и лиценциран ракометен тренер на Ракометниот клуб ,,Лихнид 2012”, при што едуцира млади категории во областа на ракометот и активно партипицира во националниот систем на натпреварувања во младинските лиги и меѓународни ракометни турнири и континуирано посетува семинари, модули и обуки од областа на ракометот.

Денес работи како универзитетски професор на Факултетот за детективи и криминалистика во состав на Европски Универзитет-Скопје.

Пројавила значителна активност на планот на научната, стручната и апликативната дејност, манифестирана преку учество на бројни меѓународни научно-стручни конференции, обуки, семинари и стручни расправи во земјата и во странство, заради едукативна наобразба со фокусираност на истражувањата во областа на безбедносните науки. Остварува активна соработка со многу здруженија и невладини организации и учествува во меѓународни проекти.

Во научната област партиципира со одбранетата докторска и магистерска теза, а покажала значаен интерес во научно-истражувачката дејност, при што има објавено17 научни и стручни трудови од областа на безбедноста, презентирани на меѓународни конференции и објавени во меѓународни научно-стручни списанија и зборници

Солидно владеење на компјутерски вештини и познавање на странски јазици. Комуникативност, иновативност, тимско работење, професионалност, посветеност, истрајност, лојалност, одговорност и доследност како клучни социјални вештини во остварување на стратешки цели.
Континуиран напредок со максимално вложување и исцрпување на личните предиспозици и стручни способности, континуира надоградба и усовршување како неопходен услов за успех на секое поле.

Приоритетни цели во однос на позицијата советник: достоинствено застапување на интересите на граѓаните на град Охрид, подобрување на условите за живење во Охрид преку конструктивни иницијативи, предлози и идеи.
#Заокружи7

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...