11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаОхридПецаков: Во Охрид ќе има туризам 365 дена !!!

Пецаков: Во Охрид ќе има туризам 365 дена !!!

Кирил Пецаков, кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ за општина Охрид утрово во гостување на „Утрински брифинг“ во Слободна ТВ , истакна дека на Охрид му се потребни решавање на проблемите со УНЕСКО и заштита на езерото, чистење на депониите, решавање и средување на плажите, кои проблеми ги наметна локалната власт со плус 500 дивоградби, за овие четири години, но посочи дека по програмата која ја има за Охрид има мерки за 365 дена туризам во градот, субвенционирања и надвор од туристичката сезона, како и студија за потенцијалот на Охрид.

Проблемот со УНЕСКО сами си го создадовме, имаше 500-ни дивоградби само во овие четири години, настанати врз основа на непринципиелни коалиции и непринципиелни договори во Советот на општина Охрид, но проблемот со УНЕСКО не е само за дивоградбите туку и низата забелешки за заштитата на Охридското Еезеро, Студенчишко Блато, препораки за подигање на еколошката свест каде една од главните забелешки е депонијата во Буково, критикуваше Кирил Пецаков.

Тој вели дека на Охрид му е потребна регионална депонија каде што ќе се носи сметот од Охрид, но дека е потребна помош и од централната власт.

Плажите во Охрид мора да бидат уредени и од наредното лето мора да бидат спремни за граѓаните, баналното беше во тоа што во јуни се рушеа, а во тек на туристичката сезона ги оставивме неуредени, и беа оставени со недоволни услови за граѓаните, а во август месец се објавува јавен повика за тоа како да изгледаат плажите, што е сосема нелогично, рече Пецаков.

Пецаков посочи дека власта во последниве четири години не ги реши плажите во однос на концесионерските договори, можеше сето тоа да биде решено во септември, но беше лоша одлука на локалната власт.

На Охрид му е потребен 365 дена туризам, ние имаме и потенцијал и можности сето тоа да го средиме, во нашата програма се предвидени мерки за зголемување на туристичката сезона како субвенционирање надвор од туристичката сезона, намалување или субвенционирање на сметките за вода, ѓубрарина на хотелите кои ќе работат и ќе понудат пониски цени, и многу други мерки, но една од најбитните е изработка на студија за туризам за да видиме какви потенцијали има градот Охрид и каков туризам можеме да развиваме во следниот период, истакна Пецаков.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...

Давкова: Денес во Валандово се сретнав со мојот драг колега, Ѓорге Иванов.

Во пријатната атмосфера, денес, во неговиот роден град Валандово, се сретнав со мојот драг колега, Ѓорге Иванов. Имавме можност да поразговаравме за многу...