19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаToлку беше и од здравството: Охрид остана без детско одделение за 24...

Toлку беше и од здравството: Охрид остана без детско одделение за 24 часовно згрижување и лекување на деца

Поради недостаток на педијатри, Охрид остана без детско одделение за 24 часовно згрижување и лекување на деца.

Тоа ќе продолжи да работи само како амбулантна служба со работно време од 8 до 20 часот, а децата повеќе нема да се хоспитализираат туку ќе се препраќаат во Струга.

За минимално функционирање на 24 часовна служба, потребни се најмалку пет доктори. За време на викендот и останатото време, пациентите ќе се упатуваат до Одделот за детски болести при ЈЗУ Општа болница во Струга. За евентуални измени во работното време, јавноста ќе биде навремено известена, информраат од ЈЗУ Општа болница Охрид.

ohridnet

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...