11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаКОД: Пендаровски ја намалил, судот ја „избришал“ единствената затворска казна за смртта...

КОД: Пендаровски ја намалил, судот ја „избришал“ единствената затворска казна за смртта на дете во неисправниот лифт-убиец

„Лифт-убиец“ на дете – изданието на КОД пред три години ги анализираше судските одлуки за трагедијата од јуни 2016-та за трагедијата во која 6-годишниот Петар загина во неисправен лифт во нова зграда во Куманово.

Лифтот немал заштита пред вратата и имало процеп (дупка) во окното. За време на сервис, лифтот бил оставен да се користи наместо да се смени или да се забрани негова употреба. На детето му паднала топка во отвореното окно и кога се обидел да посегне по неа, лифтот тргнал на повик и се случила трагедијата.

Од тогаш па се до денес родителите се уште ја бараат правдата за својот Петар. Условна затворска казна уште тогаш имаше за фирмата и управителот кои стопанисувале со зградата и кои одлучиле да признаат вина.

Втората фирма и управителот надлежни за одржување на лифтот одлучија да ја докажуваа својата невиност. Но во декември 2018-та кумановскиот суд носи пресуда, Бобан Додевски е виновен и одредува едно годишна затворска казна. Се жалело обвинителството, но апелациониот суд во април 2019 ја потврдува пресудата за Тешки дела против општата сигурност.

-Сметаме дека е премалку, а од момент на правосилност до сега нема ниту еден ден издржаноод казната, бидејќи има одлагања со месеци и години, вели адвокат на семејството на загинатото дете.

-Од пресудите не бевме задоволни, имаше само една затворска, а 3-4 беа условни со признавање на вина. Од 4 лица обвинети, на крај има пресуда од само една година и таа е одложувана веќе две години, сведочи Никица Петковски, таткото на загинатиот Петар.

Од април 2019 до денес се случиле неколку работи поради кои едно годишната казна Бобан Додевски не ја отслужил, а сите се поврзани со неговата здравствена состојба. тој во неколку наврати барал а судија дозволувал да се одложи одењето в затвор поради тоа што Додевски имал тешка болест-малигно заболување.

-Одложувавме извршување 3-4 пати токму поради тешката болест, изјави Дејан Додевски, адвокат на осудениот.

Но, во меѓувреме и претседателот на државата Стево Пендаровски се вмешал во случајот. Тој има право да помилува осуденици, па така меѓу делумно помилуваните се нашло и името на осудениот за настанот со лифтот во зградата во Куманово каде жртва беше шест годишниот Петар. Одлуката на Претседателот била казната да се намали за една четвртина па од 12, таа паднала на 9 месеци.

Сепак најголем шок за семејството на детето била последната одлука која ја добиле од кумановскиот суд а која воопшто не ја очекувале. Од ефективна затворска, преиначена е во условна, девет месеци во затвор но само ако во следните три години стори кривично дело.

Причина за ваквата одлука е медицинска документација дека осудениот има тешко малигно заболување, а според судот е употребена законска можност која што е дозволена во вакви ситуации.

Од Основен суд Куманово ни одговорија зошто ја донеле одлуката и ја поткрепиле со стручни називи од римско и казнено право.

-Одамна е надминато талионското начело, око за око, заб за заб, а современото казнено право се помалку е свртено кон ретрубитивниот елемент на кривичната санкција, а се повеќе е свртено кон ресоцијализација на личноста на обвинетиот, па судот смета дека изрекувањето на ефективни казни во конкретниот случај, можеби би ги задоволиле емоциите на оштетените и пошироката јавност, но во исто време би создало ново неправо, прекумерно страдање на еден тешко заболен човек, кога целите на казнувањето можат да се постигнат со алтернативна мерка условна осуда, гласеше одговорот на кумановскиот суд.

Но две различини и спротивставени гледишта на ваквата одлука имаат двајцата адвокати, на обвинетиот и на семејството. Обвинетиот достави документи и за негово лекување, не само во државата, туку и во странство каде исто така прима терапија.
За повеќе детали,Тука
Извор: Телма

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...