3.6 C
Ohrid
четврток, декември 2, 2021
Почетна Забава Илон Маск е побогат од Финска: Може да ја купи и да...

Илон Маск е побогат од Финска: Може да ја купи и да му останат уште милијарди

Translate (Eng):[gtranslate]

Илон Маск е многу богат човек и како што одминува времето станува се побогат, толку многу што денес би можел целосно да ја купуи Финска и да има доволно пари за понатака…

Сето ова е резултат на финансискиот скок што се случи во претходните 48 часа и зголемувањето за неверојатни 13 милијарди долари, одговорни за преминувањето на неговото вистинско, нето богатство, над 300 милијарди, така што, според Форбс, Маск моментално тежи вкупно 310, 1 милијарда долари. Финска има вкупен бруто домашен производ (БДП) од околу 303 милијарди долари, што значи дека во случај на купување на оваа земја, Маск би останал со многу пари за да продолжи да живее во изобилство.

Тој можеби ќе може дури и да подготви еден елегантен оброк за секој граѓанин на Финска како дел од прославата, бидејќи инвеститорите продадоа голем дел од акциите на компанијата Space X, ставајќи ја на второто место меѓу највредните приватни бизниси во светот. После тоа, се појавија гласини дека компанијата за изнајмување Херц ќе потроши многу пари на флота од 100.000 електрични автомобили од марката Тесла, вториот царски сегмент на најбогатиот човек во светот. Ова дополнително ќе ги зголеми акциите на Tesla за 13%.

РЕКЛАМА

Во тоа време, акциите на овој производител се движеа во спротивна насока бидејќи Маск објасни дека овој деловен потег со Херц ќе почека уште некое време за да се заврши. Една вечер, 50-годишниот милијардер твитна: „Морам да нагласам дека досега не е потпишан никаков договор. Тесла има сè повеќе барања за производство, затоа, ќе ги продаваме автомобилите Херц со иста маржа како и сите наши клиенти, така што овој договор нема ефект врз нашата економија“.
Извор: Машки Магазин