12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонските граѓани треба да бидат информирани за тоа дали Скопје и вети...

Македонските граѓани треба да бидат информирани за тоа дали Скопје и вети нешто на Софија

Подготвени сме со одговори за кои мислиме дека се удобни за бугарските ставови и кои ќе овозможат деблокирање на бугарското вето. Ова го рече првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, на само десетина дена пред одржувањето на Самитот на ЕУ во Брисел на кој ќе се одлучува дали Македонија ќе започне преговори за членство во Европската Унија.

Ваквата негова изјава наиде на реакции и негодување кај јавноста, особено поради тоа што Груби одбегна да објасни што точно значи терминот „удобни одговори“, кои, според него, ќе ги натераат Бугарите да се предомислат и да го повлечат ветото за Македонија.

Оттука, се поставува прашањето дали подготовката на „удобни одговори“ за условите што ни ги поставува источниот сосед, кои, впрочем, се дел од агендата „5+1“, би можела да значи „post fores clausas“ жртвување на дел од „светиите“ на македонскиот народ, односно потклекнување пред бугарските уцени?

– Оптимист сум дека во декември ќе добиеме позитивни сигнали за почнување на преговорите за членство во Европската Унија. Оптимизмот доаѓа од поседувањето информации. Значи, имаме целосни информации за случувањата помеѓу Скопје и Софија, а тоа ни влева целосна самодоверба дека ова прашање може да се надмине. Се обидуваме на 14 декемвриа на состанокот на Советот за општи работи на Европската комисија да го имаме првиот позитивен сигнал кој ќе ни ги отвори вратите. Подготвени сме со одговори за кои мислиме дека се удобни за бугарските ставови и кои ќе овмозможат деблокирање на ветото. Целта е во јануари, февруари или во март следната година да се реши ова прашање и во наредниот период да се одржи оваа меѓувладина конференција со која ќе почнат преговорите за членство со Унијата – истакна Груби во гостувањето во емисијата „200“ на Алсат.

Цела анализа тука.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...