22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаЗабаваМакедонсскиот виртуоз на гитара Влатко Стефановски, го доби највисокото дискографско признание во...

Македонсскиот виртуоз на гитара Влатко Стефановски, го доби највисокото дискографско признание во Хрватска.

Виртуозот на гитара, Влатко Стефановски, го доби најголемото дискографско признание во Хрватска, „Мултиплатинум аворд“. Оваа награда ја доделува Хрватското дискографско здружение. Престижното признание Влатко го доби на концертот што на 7 декември го одржа во Загреб, а му ја додели Желимир Бабогредац, председател на Хрватското дискографско здружение и директор на „Кроација рекордс“.

Стефановски во Загреб го промовира најновиот албум „Тафталиџе шафл“. Тој настапи во преполната сала „Лисински“ со своето трио, во кое членуваат и неговиот син Јан Стефановски (тапани) и Иван Кукиќ (бас-гитара). Во еден момент им се приклучи Дамир Имери. Концертот почна со легендарната „Успаванка за Радмилу“. А додека ја изведуваа „Елено, ќерко“, на сцената им се придружи и Раде Шербеџија. Тој зборуваше за соработката со Стефановски, па рече: „Искреното пријателство е најважно од сè“ и откри дека се дружат 40 години.

Влатко на музичката сцена е познат како водач на култните „Леб и сол“. По напуштањето на бендот, тој изгради успешна соло кариера. Успешен е и како композитор на театарска и филмска музика.

репортер

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...