12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаАстрономски“ сметки за струја добија граѓаните за декември, иако поскапувањето беше најавено...

Астрономски“ сметки за струја добија граѓаните за декември, иако поскапувањето беше најавено за месец јануар.

Иако најавеното поскапување на електричната енергија ќе биде пресметано во јануарските сметки за струја, граѓаните се жалат на „астрономски“ сметки за струја и за месец декември.

Граѓаните на социјалните мрежи ги споделуваат своите маки, со двојно, па дури и тројно повисоки сметки за струја. Оние кои реагирале до надлежните ги споделија своите искуства со цел да им помогнат и на други оштетени граѓани.

-ЕВН има должност само два пати годишно да ги чита струјомерите. Јас поучена од пред две години кога ми дојде сметка за струја од 12.000 денари, отидов во ЕВН во ГТЦ каде вработената ме подучи секој месец да го читам саатот и да им праќам на меил. Јас тоа го правам секој месец и имам точна сметка. Затоа имате високи сметки, затоа што не ги читаат струјомерите, па сега порамнуваат, споделува една скопјанка.

-Бидејќи нема никаква логика за толку висока сметка колку што ни дојде за плаќање, поднесовме рејламација и се утврди дека ни пресметале 800 киловати повеќе. Денес ни стигна корегирана сметка. Внимавајте на саатот и редовно проверувајте, за да не ги честите ЕВН, споделува друг граѓанин за своето искуство.

-Мое мислење е дека сметките за декември паушално ги пуштија бидејќи беа празници и сега се очекува порамнување во февруари или некој од следните месеци, вели еден граѓанин.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...