Папата повика на молитва за Украина

За време на неговото традиционално неделно обраќање до верниците на плоштадот Свети Петар, папата Франциск повика на молитви за мир во врска со ситуацијата во Украина.

„Со голема загриженост ги гледам растечките тензии кои се закануваат да зададат нов удар врз мирот во Украина и да ја доведат во прашање безбедноста на европскиот континент, рече папата.

Тој предложи денес 26 јануари да се одржи Ден на молитва за мир.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here