4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаСтојанче право Македончиште: Треба да се бориме Македонците во Бугарија да си...

Стојанче право Македончиште: Треба да се бориме Македонците во Бугарија да си ги остварат своите права

Двојни стандарди на бугарската држава и влада и огромно лицемерие е фактот што тие бараат од нас Бугарите кои се многу малку во Македонија, да бидат дел од нашиот Устав, а од друга страна не ги признаваат здруженијата на граѓаните во Бугарија, кои имаат правосилни пресуди во нивна корист, вели директорот на ЦУК и претседателот на Достоинство, Стојанче Ангелов во гостувањето на емисијата „Само вистина“.

Според него, услов за внесување на Бугарија во македонскиот Устав е Софија во најмала рака да ги признае барем здруженијата на македонски граѓани.

-Македонци во Бугарија имало и ќе има. Треба да се бориме да си ги остварат нивните права, бара Ангелов и потенцира дека преговорите со нашиот источен сосед треба да продолжат и понатаму.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...