27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаЗабаваУништена слика од 750.000 долари- На чуварот му било досадно па му...

Уништена слика од 750.000 долари- На чуварот му било досадно па му нацртал очи на фигурите.

Чувар во уметничка галерија во Русија оштетил слика вредна над 750.000 долари, само затоа што му било досадно за време на неговата смена. Ова се случило на неговиот прв работен ден во галеријата.

Во уметничка галерија во Екатеринбург, Русија, била оштетена слика од уметницата Ана Лепорскаја. Станува збор за делото Three Figures, направено во периодот 1932-1934 година, чија вредност се проценува на повеќе од 750.000 долари.

Сликата ја оштетил новиот чувар во галеријата кој нацртал очи на трите фигури само затоа што му било досадно. Наводно, тој ги доцртал очите со пенкало, и тоа на првиот работен ден.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...