18.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаАрсовски: До крајот на годината и ние во Бугарија ќе отвориме културен...

Арсовски: До крајот на годината и ние во Бугарија ќе отвориме културен центар, ама не знаеме како ќе се вика !!!

Македонскиот културен центар во бугарскиот град Благоевград се планира да биде отворен до крајот на годината, а неговото име ќе се определи во комуникација со нашиот Институт за национална историја, информира владиниот портпарол Душко Арсовски на денешната прес-конференција во Владата.

На прашање до каде се проверките на Владата за легитимноста на постоењето на бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ во Битола, Арсовски посочи дека се собираат информации за начинот на кој е регистриран тој клуб.

– Очекуваме во најскоро време работите да бидат појасни за што јавноста ќе биде информирана. Тоа што е важно е дека се разгледуваат повеќе опции и институциите ќе постапат соодветно во овој случај, додаде Арсовски.
Вториот владин портпарол Муамет Хоџа информира дека во Софија на 14 април се одржала средба на Мешовитата комисија за изградба на новиот граничен премин Клепало на границата меѓу Северна Македонија и Бугарија, помеѓу Берово и Струмјани, додека „пред две-три недели“ во Скопје е одржана и средба на работната група број 3 за Европската унија.

– Во Софија на 22 март се одржа средба на работната група број 4 за култура, наука, образование, млади и спорт, додаде Хоџа, одговарајќи на новинарско прашање по прес-конференцијата на која беа соопштени одлуките од последната владина седница.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...