7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаЗа два дена зејтинот поскапе за 25 денари, шеќерот за 8, млекото...

За два дена зејтинот поскапе за 25 денари, шеќерот за 8, млекото за 9, оризот за 7

Граѓаните секојдневно се жалат на поскапување на производите и високи цени во маркетите. Викендов, според Ценометар.мк е забележано е остро поскапување и тоа масло за јадење поскапи од 20 до 25 денари, шеќер од 5 до 8 денари, брашното од 6 до 9, млекото од 6 до 9 денари, оризот од 5 до 7 денари, гравот од 5 до 10 денари.
Исто така, кај многу други, не-основни производи беше забележано зголемување кое е константно. Ваквите инфлаторни притисоци, ќе ја подигнат инфлаторната спирала, и секое зголемување на платите ќе биде попусто.

Во маркетите викендов се забележува дека цените на бананите се движат од 65 до 69 денари, лимонот се продава по цена од 79 до 99 денари, цената на јаболката е од 29 до 79 денари, краставиците се од 35 до 45 денари, печурките од 65 до 112 денари, јогуртот од 54 до 68 денари…

До каде ќе се движат цените во нагорна линија, и до кога ќе може просечниот македонски граѓанин да издржи, останува да видиме.

Од почетокот на месецов престанаа да важат владините антикризни мерки воведени во март за ублажување на последиците од енергетската криза и заштита на стандардот на граѓаните. Основните прехрамбени продукти од 1 јуни повеќе не се продаваат со нула проценти ДДВ, а се враќа и ДДВ-то за бензините на 18 проценти.

За првпат еден литар бензин се продава над 100 денари.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...