9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаРусковска повторно се кандидира за шеф на Обвинителството за гонење организиран криминал

Русковска повторно се кандидира за шеф на Обвинителството за гонење организиран криминал

Вилма Русковска дала исказ како осомничена во скопското Обвинителство по пријавата од ексдиректорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми. Таа смета дека оваа постапка за неа е притисок и порака до обвинителите да внимаваат кон кого поведуваат постапки. Предметот е во фаза на истрага, додаде суспендираната шефица.

Добивај вести на вибер
„Бев сослушана во својство на осомничена. На постапката гледам како притисок, со воведување на дисциплинската постапка, поднесената кривична пријава“, рече Русковска.

Таа очекува да се отфрли пријавата против неа. Не ги видела доказите, не знае што има против неа во скопското Обвинителство.

„Кон мене порано имаше закани и притисоци од поранешна власт“, рече Русковска, без да каже која година било тоа.

„Бидејќи сум суспендирана, не сум обрнала внимание на заканите“, додаде Русковска и додаде: „Не сум ги пријавила заканите, сметав дека нема потреба“.

Таа конкурирала на новиот конкурс за избор на шеф на ОЈО ГОКК.

„Да, вчера поднесов пријава, очекувам поддршка“, додаде Русковска

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...