10.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаМакедонијаОхридДоделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“.

Доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“.

На свечена церемонија денес ги доделивме наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“.
Како долгогодишен спортист многу ми е добро познато чувството на радост по добиен натпревар или победнички резултат. Тоа е чувство што влева надеж, дава сила и нова желба за уште повисоки цели, за уште поголеми триумфи.
Спортските успеси не се само гордост на спортистите, тие се гордост и на верната публика и се разбира на сите нас. Со тоа што ги вреднуваме вашите успеси, ние како Локална самоуправа сакаме да ја потврдиме нашата цврста определба во создавањето на уште подобри услови за развој на сите спортски дисциплини во иднина.
За тековната 2023 година во општинскиот буџет се обезбедени 35.940.000,00 денари, за поддршка на спортистите, спортските клубови и спортските манифестации.
За охридска спортска надеж (мажи) е прогласен Давид Крстески, а во женска категорија Христијана Парулеска, охридска спортска надеж (жени) и двајцата од Таеквон-до Клуб „Хва Ранг ИТФ“ Лескоец Охрид.
За спортист/ка странец кој настапува во екипа од Охрид беше прогласен Владимир Бојаниќ од Градски Ракометен Клуб „Охрид“ – Охрид. Спортист/ка од Охрид која настапува надвор од територијата на Охрид избран е Михаил Иваноски од Ракометен Клуб „Алкалоид“ – Скопје.
За тренер на годината беше прогласен Марјанчо Лазаревски од Таеквон-до Клуб „Хва Ранг ИТФ“ Лескоец Охрид.
Спортска екипа на годината е Таеквон-до Клуб „Хва Ранг ИТФ“ Лескоец Охрид.
Спортска приказна на годината е Градски Кошаркарски Клуб „Охрид“ – Охрид.
За Охридска спортска легенда – за посебни заслуги во спортот беше прогласена Јулијана Николиќ (веслање) наградата ѝ се додели постхумно.
За Спортист на година за 2022 година е прогласен Наум Јаковлев од Карате клуб „Фудошин“ – Охрид.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...