6.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаПратеничка за 11 месеци наплатила 9.000 евра за патни трошоци, а има...

Пратеничка за 11 месеци наплатила 9.000 евра за патни трошоци, а има два стана во Скопје

Во изминатите 11 месеци, и покрај тоа што во имотниот лист навела дека има два стана во Скопје, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Олга Лозановска од Битола наплатила 550.000 денари (околу 9.000 евра) за патни трошоци од Собранието, објави „Сител“. Телевизијата ги истражуваше надоместоците за патни трошоци кои од државата ги наплатиле пратениците во изминатата година.

Вкупно 73-ца пратеници лани побарале и добиле пари за да им се исплатат трошоците за патот до работното место, а тие наплатиле вкупно околу 360.000 евра од државата за овие трошоци. Од нив, осуммина пријавиле дека имаат станови во Скопје.

Според истражувањето, Лозановска за 11 месеци добила над 550.000 денари, и покрај тоа што поседува два стана во Скопје – едниот, од 74 квадрати, се води на име на нејзиниот сопруг, а другиот е заведен под „имот на деца“ и е со површина од 54 квадратни метри.

Од Лозановска не е далеку ниту Панчо Минов од пратеничката група на СДСМ, кој наплатил 530.000 денари, иако неговата сопруга има стан во скопје.

Дафина Стојановска од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 365.000 денари за патувањето од Скопје до Гостивар и обратно, иако нејзините родители имаат дури четири стана во Скопје, покажува истражувањето на „Сител“.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...