22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаСелекторот Лазаревски: Kомпанијата „ПН Метал“ го трасираше патот на МТТФ до светските...

Селекторот Лазаревски: Kомпанијата „ПН Метал“ го трасираше патот на МТТФ до светските пиедестали

Светско Таеквон-до ИТФ првенство, на кое учествуваше репрезентацијата на Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (МТТФ) под водство на Марјанчо Лазаревски, поранешен светски вицешампион во Прага во 1996 година.

Репрезентацијата на МТТФ беше претставувана од претседателот Лазаревски и Зоран Парулески, потпретседател на МТТФ како официјални лица и натпреварувачите: Христијана Парулеска, најдобра кадетка во Европа Јесоло 2023, Европски шампион во спаринг борби Јесоло 2023, Европски вицешампион во форми (борба со замислен противник) Јесоло 2023, Европски вицешампион во спаринг борби Пореч 2022 година, потоа Елена Јанеска, Европски вицешампион во спаринг борби во Пореч во 2022 година и Давид Крстески, Европски вицешампион во спаринг борби во Пореч во 2022 година, Европски брозен медал во форми (борба со замислен противник) во Римини во 2019 година.

– Успехот на нашата репрезентација не е случаен, пред се и поради долгогодишната поддршка, вложувања и труд на нашиот генерален спонзор „ПН Метал“, кои верувајќи во нас, континуирано последните 10 години, не носат во нови победи и успеси и се најзаслужни за сите наши успеси. Веруваа во нас кога никој не веруваше, подавајќи ни рака и овозможувајќи на сите наши натпреварувачи, можност за учество на сите натпревари ширум Европа и Светот, на кои имаат постигнато голем број на државни и меѓународни успеси,како што е и последниот успех од Светско Таеквон-до ИТФ првенствово Астана-Казахстан, со кои се гордее цела Македонија. Можеме да каземе дека настапот на на МТТФ на Светското Таеквон-до ИТФ првенство во Астана, Казахстан, на кое учествуваа над 1.000 натпреварувачи од 83 земји ширум светот е повеќе од успешен. Настапивме со тројца натпреварувачи, кои натпреваруваа во две дисциплини – Форми (борби со замислен противник), Спаринг борби, а имаше и натпревар за најдобра слика во текот на подготовките за Астана, е повеќе од успешен настап, вели Марјанчо Лазаревски, претседател на МТТФ.

Тој потсетува на успесите на младите спортисти:

Давид Крстески: 5 место во форми (борба со замислен противник) црн појас први дан ,победувајќи ги претставниците од Хондурас и Бугарија, додека во 1/4 финале беше оштетен од страна на судиите, во корист на претставникот од Аргентина.

Елена Јанеска: 5 место во спаринг борби, јуниорки 16-17 години, победувајќи ја претставничката на Узбекистан, додека во 1/4 финале беше оштетена од страна на судиите, во корист на претставничката од Русија, која беше прва во нивната категорија 2 место за најдобра слика, во конкуренција од над 500 слики ширум светот, во текот на припремите за Астана, на која лично и додели награда (добок и ранец), директорот на „Дае До“, генерален спонзор на ИТФ.

Христјана Парулеска: 3 место во спаринг борби, јуниорки 14-15 години, победувајќи ги претставничките од Русија и Канада, додека во 1/2 финале против Грција, иако водеше 4:1, мораше да ја предаде борбата поради повредата од 1/4 финале, а со тоа ни избега и златото, кои сме сигурни дека ќе го земеше, доколку не се повредеше. 5 место во форми (борба со замислен противник) црн појас први дан, победувајќи ги претставничките од Монголија и Русија, потенцира Лазаревски кој, покрај до Генералниот спонзор „ПН Метал“, испрати благодарност и до Агенцијата за млади и спорт, Општина Охрид, како и до сите медиуми и интернет портали кои ги поддржуваат.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...