9.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаАвстралијаПОКРАЈ АВТОПАТ ВО АВСТРАЛИЈА ПРОНАЈДЕНА Е ЗМИЈА СО ТРИ ОЧИ !!!!

ПОКРАЈ АВТОПАТ ВО АВСТРАЛИЈА ПРОНАЈДЕНА Е ЗМИЈА СО ТРИ ОЧИ !!!!

Активистите за заштита на дивите животни споделија фотографија од троока змија која беше пронајдена на автопат во северниот дел од Австралија. Од Службата за диви животни „Parks and Wildlife“ ова откритие го опишаа како доста необично, а фотографиите од змијата со три очи брзо станаа вирален хит на социјалните мрежи.

Експертите сметаат дека третото око од оваа змија, сместено на нејзината глава, изгледало како природна мутација. Меѓутоа, младиот питон наречен Monty Python, почина неколку недели откако беше пронајден во март оваа година.

Рептилот долг 40 сантиметри се бореше со начинот на исхрана поради деформитетот со третото око, објавија експертите за ВВС. Рентгентската снимка која му беше направена на овој змиски примерок покажа дека третото око кај змијата било функционално како и другите две очи.

Брајан Фрај, експерт за змии, објаснува дека ваквите мутации се составен дел од животинската еволуција.

„Секое младенче поминува низ некој вид на мутација, само што во случајот со оваа змија станува збор за груб деформитет. Никогаш не сум видел змија со три очи, но во нашата лабораторија имаме кобра со две глави. Тоа е мутација каква што среќаваме во случаите со сијамски близнаци“, вели Фрај.

Тој додава дека третото око кај пронајдениот питон би можело да биде само мал дел од неговиот близнак кој не успеал да се развие.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Албанец одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик. (Видео)

Граѓанин одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик На социјалните мрежи се споделува видео на коешто се гледа како двајца македонски полицајци...

Да се врати средното полициско училиште, полицајците со сѐ послаб просечен успех!

Независниот полициски синдикат бара враќање на средното полициско училиште. Главна причина за тоа, е според нив, се послабиот просечен успех на кандидатите за полицајци во...

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...