28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаШто ќе одбере Иванов – „доживотна пензија“ или се враќа на професорската...

Што ќе одбере Иванов – „доживотна пензија“ или се враќа на професорската функција?

Најдоцна за десет дена, претседателот на Република Северна Македонија во заминување, Ѓорге Иванов, мора да ја напушти претседателската вила на Водно.

Иванов се всели во претседателската водњанска резиденција во 2009, а по десет години кој ќе го замени ќе биде извесно по изборите в недела. Но, она што се уште е непознато за јавноста е како универзитетскиот професор со потекло од Валандово ќе го продолжи својот ангажман.

Дали ќе се врати на професорското место на Правниот факултет, ќе продолжи да работи на друго место или пак ќе се пензионира?

Засега единствено од Владата потврдија дека Иванов се интересирал колку изнесува годишниот буџет за поранешен претседател на државата, и дали може да се подготви за селидба.

Од претседателскиот кабинет нема одговор кои привилегии ќе ги побара Иванов, ниту дали ќе се пензионира или ќе се врати на професорската функција.

Од буџетот за 2019, за институцијата Претседател на државата се предвидени нешто над 81 милиони денари.

Па ако се одлучи да се пензионира и да отвори канцеларија, како и што се интересирал во владината служба за општи и заеднички работи, на Иванов годишно ќе му стојат на располагање околу 6 и пол милиони денари или над 100 илјади евра.

Според Законот за правата на Претседателот на државата, по престанување на функцијата има право на пензија чиј износ е еднаков со износот на платата што ја прима Претседателот на државата.

Потоа има право на канцелариски простор и најмногу три соработници. Има и право на лично обезбедување, како и право на користење на службено возило и возач.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Повредата на бебето е настаната при земање крв за анализи“: Комисија ќе го истражува случајот на Детска клиника

Мемеди синоќа заедно со министерот за здравство Арбен Таравари го посетија семејството на тримесечното бебе. МАКЕДОНИЈА ВО ПОНЕДЕЛНИК „Повредата на бебето е настаната при земање крв за...

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...