27.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Дебарца Ногачески: Знам како е да немаш парче леб и затоа го потпишав...

Ногачески: Знам како е да немаш парче леб и затоа го потпишав договорот ‘Нула глад во општина Дебрца”

Translate (Eng):[gtranslate]

Градоначалникот на општина Дебрца Зоран Ногачески оствари средба со Претседателот на Организацијата за поддршка и помош на социјално загрозени и сиромашни граѓани “Еурохуман Интернационал”, Скопје, Г-дин Сејфула Бектеши и потпишаа Меморандум за соработка во рамки на проектот “Нула глад во општина Дебрца”, кој ќе се имплементира од “Еурохуман Интернационал”, организацијата “Банка за храна Мк” и општина Дебрца.Фотографија на Зоран Ногачески - Градоначалник на Дебрца.
Целта на соработката е помош и поддршка на семејства и лица од општина Дебрца кои живеат во социјален ризик.
Проектот “Нула глад” е проект на Обединетите Нации, кој има за цел да стави крај на гладот, да ги елиминира сите форми на неухранетост и да изгради инклузивни и одржливи прехранбени системи.

РЕКЛАМА
- Реклами -