На плажа во Нов Зеланд најден кокаин вреден неколку милиони долари

Новозеландската полиција соопшти денес дека во текот на ноќта нашла многу скап товар насанкан на популарна плажа во Оукленд.

Деветнаесет пакети кокаин во вредност од околу 3 милиони новозеландски долари (1,9 американски) биле најдени синоќа насукани на плажата Бетелс, одалечена 30 километри од центарот на градот Оукленд, соопшти полицијата.

„Полицијата со помош на царината спроевде детално пребарување на плажата и околните области за да ги најде сите пакети“, кажа детективот Колин Парментер.

Дрогата е спакувана во 19 кутии со големина на ВХС касета.

Постои мала веројатност на плажата да се појават уште пакети, па затоа ги молиме граѓаните да нѐ контактираат ако ги најдат“, додаде Парментер.

Според глобалното истражување за дрогите објавено претходно годинава, се наведува дека Нов Зеланд е најскапата земја за купување кокаин.

Истражувањето покажа дека Новозеланѓаните во просек плаќаат 375 долари за грам кокаин, што е речиси четири пати повеќе од цената за која истото количество се продава во Соединетите Американски Држави.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here