7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаАвстралијаНа плажа во Нов Зеланд најден кокаин вреден неколку милиони долари

На плажа во Нов Зеланд најден кокаин вреден неколку милиони долари

Новозеландската полиција соопшти денес дека во текот на ноќта нашла многу скап товар насанкан на популарна плажа во Оукленд.

Деветнаесет пакети кокаин во вредност од околу 3 милиони новозеландски долари (1,9 американски) биле најдени синоќа насукани на плажата Бетелс, одалечена 30 километри од центарот на градот Оукленд, соопшти полицијата.

„Полицијата со помош на царината спроевде детално пребарување на плажата и околните области за да ги најде сите пакети“, кажа детективот Колин Парментер.

Дрогата е спакувана во 19 кутии со големина на ВХС касета.

Постои мала веројатност на плажата да се појават уште пакети, па затоа ги молиме граѓаните да нѐ контактираат ако ги најдат“, додаде Парментер.

Според глобалното истражување за дрогите објавено претходно годинава, се наведува дека Нов Зеланд е најскапата земја за купување кокаин.

Истражувањето покажа дека Новозеланѓаните во просек плаќаат 375 долари за грам кокаин, што е речиси четири пати повеќе од цената за која истото количество се продава во Соединетите Американски Држави.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...