10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаАвстралијаОва австралијанско момче стана најмладата личност која се запишала на Оксфорд: Имал...

Ова австралијанско момче стана најмладата личност која се запишала на Оксфорд: Имал само шест години кога неговиот татко случајно сфатил дека е посебен

13-годишниот Џошуа Бекфорд боледува од аутизам, но тоа не го спречило на шест години да стане најмладата личност која учела на Оксфорд.

Сон му е да стане неврохирург, а неодамна се нашол на листата од 30 најзначајни аутистични луѓе на светот.

Неговиот татко Кнокс Даниел сфатил дека синот има натпросечна способност за учење додека го држел во рацете, а тој работел на компјутер.

„Сфатил дека го интересира тастатурата. Му кажал која е која буква и забележал дека памети и дека разбира за што му зборува. Кога му рекол да покаже одредена буква, тој тоа го направил“ – раскажал Даниел.

На три години можел да зборува и да пишува јапонски.

Таткото одлучил да му постави предизвик во 2011-та година, па се јавил на универзитетот Оксфорд со молба да го примат на програмата за учење на филозофија за талентирани деца на возраст од 8 до 12 години. Го примиле иако бил помлад од тоа па така на шест години станал најмладата личност која некогаш се запишала на Оксфорд.

Извор Точка.мк

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...