11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаАвстралија"Купот на Мелбурн 2019" - коњската трка што го запира здивот на...

“Купот на Мелбурн 2019” – коњската трка што го запира здивот на нацијата

Пристигна најважниот ден од “Пролетниот карневал на коњски трки во 2019 – “Купот на Мелбурн” на кој, повеќе од 20 коњи се натпреваруваат за победа на престижниот спортски настан и за награда од осум милион австралиски долари. По улиците на Мелбурн, со возовите и трамваите, во правец на Флемингтон се слеваа прекрасно облечени луѓе, со шапки, фасцинатори, костуми, извонредни фустани и креации. Шаренило! – вели правилото на облекување на најважната коњска трка во Мелбурн, и таа експолозија на бои само ја подига и така големата возбуда за овој настан, поради кој, како што се вели во Австралија, запира нацијата. Еден од најпопуларните модни дизајнери, кога станува збор за модата врзана за коњските трки, без дилема, е австралискиот дизјанер со македонско потекло, Тони Матичевски.

Превземено од СБС програма на македонски јазик Австралија

https://www.sbs.com.au/language/macedonian/audio/melbourne-cup-2019-the-race-that-stops-the-nation-for-over-100-years?fbclid=IwAR2eWGWt_X4WQrIrhppRgN326CPXrepMkXepCKi5mlQ6JuvXaaaiAuj_wvg

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...