7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаАвстралијаАвстралија: Жртви и ранети- Катастрофални пожари, Сиднеј во опасност

Австралија: Жртви и ранети- Катастрофални пожари, Сиднеј во опасност

Повеќе од осумдесет катастрофални пожари беснеат во северниот дел на државата Нов Јужен Велс и јужниот дел на Квинсленд . Пожарот почна во сверниот дел на државата и секавично се прошири и до темел изгоре неколку мали градчиња.

Сувото и жешко време проследено со топол ветар не им дадоа шнса на противпожарните единици и канадерите да ја сопрат огнената стихаија која од ден на ден се проширува низ земјата. Спрема прогнозите на државното министерство за елементарни непогоди огнената стихија се очекува да ги зафати префирните делови на градот  Сиднеј .

Огнената стихија однесе повеќе од стотина домови, две жртви , пет исчезнати повеќе ранети од кои половината пожарникари

NASA Image

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...