1.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаАвстралијаПожарите што ја пустошат Австралија се видливи и од вселената

Пожарите што ја пустошат Австралија се видливи и од вселената

Австралија сè уште гори. Пожарите се видливи дури и од вселената.

Вчера беше прогласена вонредна состојба по должината на поголемиот дел од источниот брег, а жителите во високо ризичните области властите ги повикаа да се евакуираат заради претстојните „катастрофални“ пожари.

Вчера беше прогласена вонредна состојба по должината на поголемиот дел од источниот брег, а жителите во високо ризичните области властите ги повикаа да се евакуираат заради претстојните „катастрофални“ пожари.

Во Сиднеј, најнаселениот град во земјата со повеќе од 5 милиони жители е прогласена „катастрофална опасност од пожар“.

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...