-0.1 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Австралија Пожарите што ја пустошат Австралија се видливи и од вселената

Пожарите што ја пустошат Австралија се видливи и од вселената

Translate (Eng):[gtranslate]

Австралија сè уште гори. Пожарите се видливи дури и од вселената.

Вчера беше прогласена вонредна состојба по должината на поголемиот дел од источниот брег, а жителите во високо ризичните области властите ги повикаа да се евакуираат заради претстојните „катастрофални“ пожари.

Вчера беше прогласена вонредна состојба по должината на поголемиот дел од источниот брег, а жителите во високо ризичните области властите ги повикаа да се евакуираат заради претстојните „катастрофални“ пожари.

РЕКЛАМА

Во Сиднеј, најнаселениот град во земјата со повеќе од 5 милиони жители е прогласена „катастрофална опасност од пожар“.