12.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 25, 2021
Почетна Австралија Видео - Страшните пожари го обколија Сиднеј-градот обвиен во густ чад

Видео – Страшните пожари го обколија Сиднеј-градот обвиен во густ чад

Translate (Eng):[gtranslate]

Силен ветер денеска распламтува околу 100 пожари на источниот брег на Австралија, а градот Сиднеј е прекриен со опасен дим. Граѓаните добија предупредување – колку што е можно повеќе да престојуваат во затворени простории. Досега во пожарите животот го загубија 4 лица, а изгоре површина од најмалку еден милион хектари. Досегашната статистика покажува дека се изгорени 300 куќи.

РЕКЛАМА