6.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаАвстралијаВидео - Страшните пожари го обколија Сиднеј-градот обвиен во густ чад

Видео – Страшните пожари го обколија Сиднеј-градот обвиен во густ чад

Силен ветер денеска распламтува околу 100 пожари на источниот брег на Австралија, а градот Сиднеј е прекриен со опасен дим. Граѓаните добија предупредување – колку што е можно повеќе да престојуваат во затворени простории. Досега во пожарите животот го загубија 4 лица, а изгоре површина од најмалку еден милион хектари. Досегашната статистика покажува дека се изгорени 300 куќи.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...

Албанец одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик. (Видео)

Граѓанин одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик На социјалните мрежи се споделува видео на коешто се гледа како двајца македонски полицајци...