8.4 C
Ohrid
сабота, ноември 27, 2021
Почетна Австралија Македонската етно група ''Синтезис'' на прошетка низ Сиднеј-Австралија, пред големиот концерт. ...

Македонската етно група ”Синтезис” на прошетка низ Сиднеј-Австралија, пред големиот концерт. (ФОТО)

Translate (Eng):[gtranslate]

Македонската етно група „Синтезис“, по повеќе од десет години, овој месец ќе има турнеја во Австралија. Со уникатниот музички концепт, комбинација на традиционалниот звук со современи аранжмани, македонската дијаспора и пред сѐ нејзините нови генерации, ќе може да уживаат на 21 ноемви во Сиднеј во култниот „Фактори театар“, а на 23 ноември во Мелбурн во „Торнбури театар“.

Групата во своето музицирање ги користи речиси сите македонски традиционални инструменти зурла, кавал, тамбура, тапан, тарабука, клавијатури…

РЕКЛАМА

За нивниот долгогодишен успех говорат и повеќе од 500 одржани концерти ширум светот, како Хрватска, Унгарија, Словенија, Австрија, Италија, Германија, Грција, Србија, Црна Гора, Португалија, Шпанија, Белгија, Полска, Франција, Шведска, САД, Јапонија, Австралија, Виетнам…